Tuesday, January 5, 2010

Spending my Lempiras


People are always asking me how much money do I spend on different things compared to what I would spend in the US. So I thought I would post what I pay.

I have included the amount per month that I usually buy. There are things that I wish I could buy, but I just can't justify spending so much money on it. The money amount listed at the end of each item is how much it costs per item, not how much I spend in total.

For example an 8oz package of montery jack cheese runs 78L at the Mega grocery store. Which means it costs almost $10/pound. For 90L I can get 3 pounds of quesillo, which is a soft cheese that sort of is like mozzerella, but not quite. Or I can get 3 pounds of queso seco. Dry cheese. Yuck. Everyone in the house likes queso seco except for Andre and I. I much prefer quesillo.

Oh, and if it seems like I buy alot of food - I do. Lets do a recap of who eats in my household.

  • Lale - who eats the equivalent of 3 teenage boys.
  • Me - who eats normal
  • Andre - who eats the equivalent of 4 teenage boys
  • Sendy - the equivalent of 2 teenage boys
  • Jordan - normal
  • Mickey - normal
  • Isa - normal
  • Johan - the equivalent of 1 teenage boy - seriously.
  • Lana - normal
  • Levi - more than normal
  • Ari - eats a good deal as well.

So while there are 11 mouths that have food shoveled in, it is like I have to cook for 27 people. (because we all know that 1 teenage boy is the same as two normal people). Seriously. At each meal make approx 55 tortillas for everyone. That isnt including me, because I rarely eat tortillas. 38 of those are for 4 people.

Anyways...


on average, $1 = 18.87L


Water bill for the year = 240L

Replacement Chimbo (gas for the stove) (2/month) and it varies. I have paid anywhere from 176L to 215L. It all depends on the price of gas.

(5/month) Baby Formula 354L

(2/month) Ketchup (1 gallon) 123L

(1/month) Mayo (generic semi icky flavor brand) 40L

(1/month) Mustard 36L

(6/month) Hot Sauce = 15L

(2/month) Coffee (1lb bag Cafe Oro) = 34L

(1/month) Creamer (the BIG container) = 55L

(4/month) Margarine (5 sticks Issima brand) = 14L

(2/month) Oil (1 gallon) = 210L

(4/month) Manteca (think a tube of crisco. 1 Kilo) = 24L

(10/month) Hielo bags (20 bags) = 4.5L

(varies/month) Topogigio bags (30 bags) = 4.5L

(2/month) Flour (25lb bag) = 180L

(2/month) Maseca (50lb bag) = 290L

(4/month) Rice (25lb bag) = 230 <> (1/month) Rice (100lb bag) = 880L

(2/month) Spaghetti (5 lb sack) = 110L

(4/month) Diapers (50 diapers size XG Huggies) = 290

(1/month) Salt (Sal Fino 25lb bag) = 80L

(2/month) Sugar (2 fardos. 1 fardo = 40lbs) 220L

(15 chick/month) Chicken (frozen, 4-5 lbs each one) = 20L/lb

(1 big bag/month) Dog Food = 13L/lb or around 490L for the big bag - 40 lbs I think?

(12/month) Macaroni noodles (8 oz bag) = 8L

(3/month) Tomato Paste (12 pack case) = 80L

(5/month) Shampoo (crappy dollar store type, 1 liter) = 48L

(3/month) Conditioner (same crappy dollar store type, 1 liter) = 48L

Deodorant (Dove brand) = 80L

(1/month) Dishwashing soap (24 bar case) = 190L

Dishwashing soap (each) = 9L

(25/month) Laundry Soap (each) = 12L

(1/month) Laundry Soap (powder, medium bag) = 45L

(2/month) Bleach (1 gallon) = 38L

(2/month) Flash cleaning liquid (1 gallon) = 88L

(15lb/month) Hamburger meat = 40L/lb

Hamburger meat (more fat) = 25L/lb

(15lb/month) Meat (think roast) = 40L/lb

Beef tenderloin = 48L/lb

(varies) 3L of soda = 30L

veggies (250L/week)= 1000L


The deodorant I buy enough for everyone for the year here in the US, then either take it down with us, or shove it in the box we send down. This year I am doing the same thing with shampoo. I really miss my Pantene. And the price of the small pantene in Honduras is almost equal to the price of 1 liter of Pantene in the US.

The veggies I buy either from the market in Tocoa, or from the veggie truck that comes by our house every Saturday morning. Usually - but not always, the veggie truck is cheaper than the market in Tocoa. The picture above shows what I bought from the veggie truck for less than 160L. Or between $7 and 8$. For that amount I got 5lbs of tomatoes, 3 heads of lettuce, 1 head of cabbage, 4 pounds of red onions, 5 pounds of potatoes, 3 pounds of carrots and 10 green peppers.
Speaking of food - Isa was looking at pictures of her cousins birthday party, which we werent able to make it to, and she asked me why only he had friends over his house for a party. We celebrated her birthday at home with a special dinner, a cake and just us family. We didnt have the money to do anything big, and I hate having a bunch of people over to the house anyways. So I told her, Isa, you have so many brothers and sisters that together they make enough people for a party. So not only did you have a party for your birthday, you have a party EVERY time you sit down and eat. Just think of how lucky you are to be able to have a party 3 times a day.
I dont know if she bought it or not though because she just sort of looked at me funny and walked away.

Sunday, January 3, 2010

The Visit...

You see it all over Ebay. Bread, potato chips etc. etc. - all with the image of the Virgen Mary. The Virgen Mary seems to show up everywhere. Everywhere except at our house.

Instead we were blessed by the vision of someone/something not so holy...




Photobucket



Thats right folks, we are blessed with this vision - the dude from The Pirates Of The Carribean.


I saved this tortilla to show Lale when he came down the mountain from working. Thank goodness I took a picture, because I gave him the tortilla and told him to look - he says look at what, as he shoved it in his mouth. Man, there went my couple of thousand dollars I was planning on getting from my ebay auction.

Tan lines - Honduras style

I dont know if I posted about it before, but last year I amused myself each night by playing a game called is it a tan, or is it dirt. Right before I took a shower, I would take off my flip flop and look at the line. I would then have to decide is the line a tan line, or a dirt line. I never knew until I got out of the shower. (I actually had before and after shower pictures of my feet, but I lost them)


This year is no exception. Except that it seems the kids have gotten in on the game as well...

Push It!!

It makes me happy to know that I haven't lost my juvenile sense of humor. He is saying Push it, although it so doesn't sound like that, LOL.






Tu Bandera

This is the national anthem of Honduras. Sung with the correct words.

Now here is what is sung at my house - they are pretty close, but not quite.

Lana and Mickey...


Isa...

and finally, Johan.


For some reason YouTube is having issues with the video of Johan. If it doesn't fix itself, I will try to re-upload it again later.